Változatos étrendet fogyasztók körében a vitaminhiány ritka, ám vannak olyan állapotok, amikor figyelmet kell fordítani arra, hogy megfelelően el legyünk látva vitaminokkal. Ilyen helyzetek lehetnek:
Néhány egyszerű kérdés megválaszolásával végezhetünk önellenőrzést, hogy vajon fenyeget-e bennünket az elégtelen vitamin és nyomelem-bevitel:
Ezek a kérdések segítenek, hogy tudatosak legyünk a táplálkozásunkkal kapcsolatban, és átgondoljuk, mit érdemes megváltoztatni étkezési szokásainkkal kapcsolatosan.
A vitamin gyűjtőfogalom, mely számtalan létfontosságú vegyületet takar. A korábban tapasztalati úton szerzett ismereteink a XX. század elején kezdtek rendszerezett formát ölteni. Azóta megismertük szerepüket élettani folyamatainkban, a szükséges mennyiségeket, és tudjuk, hogyan változnak az ételek elkészítése során.
Két csoportba soroljuk őket: a vitaminok egyik csoportja – az A, D, E és K vitamin – zsírban oldódó vitamin, míg a többi vitamin – a B vitaminok és a C-vitamin – vízben oldódóak.
Általánosságban elmondhatjuk, hogy a zsírban oldódó vitaminokat szervezetünk képes elraktározni, míg a vízben oldódóakat nem. Ám fontos tudni, hogy a zsíroldékony vitaminok extrém mértékű bevitele túladagoláshoz vezethet, ami ugyanúgy tüneteket okozhat, akárcsak a hiányállapotok.
Ha nem megfelelő a vitaminbevitelünk vagy lényegesen megnő a szükségletünk, gondoljunk a kiegészítésre! Ám ahhoz, hogy megfelelően gondoskodjunk erről, érdemes néhány dologgal tisztában lenni.
Korunknak, nemünknek, általános állapotunknak megfelelően van szükségünk vitaminokra. Az ajánlott mennyiség meghatározásában segít nekünk az NRV – nutrient reference value értéke. Ez az ajánlott napi mennyiség, mely egy egészséges felnőtt embernek szükséges a hiányállapotok elkerüléséhez. Erről számtalan forrásból tájékozódhatunk, ám általában az értend-kiegészítő termékeken is feltüntetésre kerül. Gyakran találkozunk a százalékos értékkel, mely megmutatja, hogy adott táplákékkiegészítő termék ajánlott napi adagja ennek hány százalékát fedezi.
Testünk sejtjeinek működéséhez számtalan ásványi anyagra van szüksége. A nagyobb mennyiségben (néhány száz mg – néhány gramm) szükséges anyagokat makroelemeknek, míg a kisebb mennyiségben (néhány milligrammnál kevesebb) szükségeseket mikroelemeknek nevezzük.
A makroelemek közé olyan anyagok tartoznak, mint a nátrium, kálium, kalcium, magnézium, klór, foszfor. A legfontosabb mikroelemek a vas, a réz, a fluor, a jód, a cink és a szelén. Ezeket nyomelemeknek is nevezzük. Változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás mellett általában nem alakulnak ki hiányállapotok. Ez alól a vas és a jódhiány a kivétel. Túlzásba vitt egyoldalú táplálkozás- diéta mellett előfordul az elégtelen bevitel. Például a vegetáriánus étkezés mellett gyakran vashiány alakulhat ki.
A makroelemek elsősorban mint elektrolitok fontosak, így a szervezet sav-bázis egyensúlyának fenntartásában játszanak szerepet. A mikroelemek számos enzim alkotórészeként vesznek részt testünk működésében komplex anyagcserefolyamatokban betöltött szerepükkel.
A ComVIT Complex Vitamin étrend-kiegészítő filmtabletta A, C, D, E vitamint, illetve cinket és vasat tartalmaz. Az A, C, D vitaminok, valamint a cink és a vas hozzájárulnak az immunrendszer normál működéséhez. Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a vegyes étrendet és az egészséges életmódot!
Gyártja és forgalmazza: MEDITOP Gyógyszeripari Kft. | 2097 Pilisborosjenő, Ady Endre utca 1. | Anyag lezárásának dátuma: 2021.01.12.
A MEDITOP Gyógyszeripari Kft. 2011. óta stratégiai támogatója a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet karitatív tevékenységének. Most minden egyes doboz ComVIT Complex Vitamin filmtabletta megvásárlásával nem csak a saját immunrendszerét, de a Segélyszervezet munkáját is támogatja.